1 червня 2021 року депутати в другому читанні проголосували за проект закону №2051-1, який обмежує використання в Україні пластикових пакетів. У першому читанні цей проект прийняли ще в листопаді 2019 року. Він пропонує заборонити продаж в Україні пластикових пакетів, як неекологічних.
Що пропонують у проекті
У законопроекті пропонують такі обмеження:
Заборона продажу пластикових пакетів в магазинах і ресторанах (маються на увазі пакети товщиною до 50 мкм) з 1 січня 2022 року.
Ця заборона не стосується біорозкладаних пластикових пакетів і надлегких пакетів шириною до 225 мм (без бічних складок), глибиною до 345 мм (з урахуванням бічних складок), довжиною до 450 мм (з урахуванням ручок), в яких пакують або перевозять свіжу рибу, м’ясо , сипучі продукти, лід і т.д.
Заборона продажу оксоразлагаемих (оксобіоразлагаемих) пластикових пакетів в магазинах і ресторанах з 1 січня 2022 року.
Заборона схиляти покупців до придбання таких пакетів.
Стимулювання виробництва біоразгалаемих пакетів.
Які саме пакети заборонять
Крім продажу звичайних пластикових пакетів, проект закону обмежує продаж оксобіоразлагаемих пакетів. Ці пакети на 99% складаються з звичайного поліетилену і на 1% – з оксоразлагаемой домішки. Ці домішки є добавками на основі металів, які додають в полімерні матеріали, щоб ті швидше розкладалися під дією кисню і ультрафіолету. Якщо такий пакет потрапить в товщу сміття, він не буде розкладатися.
Їм автори проекту протиставляють, наприклад, пакети, які компостуються (сompostable). Їх виготовляють з органічних матеріалів (рослинних, тварин, мікробіологічних). Такі пакети розкладаються як в насиченої киснем середовищі, так і в середовищі з обмеженим доступом кисню. Їх зазвичай роблять з крохмалю або целюлози, вони безпечні для навколишнього середовища і можуть розкладатися навіть в домашніх компостних ямах.
Чому це важливо?
Згідно з текстом пояснювальної записки до проекту, щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів (а в ЄС цей показник в середньому становить 90 пакетів). Тільки близько 6% від таких пакетів відправляється на переробку, тобто, на людину в Україні в рік припадає близько 500 викинутих пакетів. Обмеження на продаж пластикових пакетів можуть частково вирішити цю проблему.